Ledarsamling 2:a advent

Hallåj!

Idag hade alla ledare i de 24 äventyren ledarsamling! Vi inledde med att fira 2:a advent tillsammans med restena av församlingen i Lunds domkyrka för att sedan bege oss över till magasinet (som ligger ett stenkast från domkyrkan). När vi var där var där fick gudstjänstgruppen chans att berätta om sin resa de gjort till Taizé i södra Frankrike. Taizé är ett slags kloster som varje år lockar tusentals ungdomar från hela världen att leva klosterliv under en kortare tid. Henrik, Sofie, Rebecka, Sara och Axel hade varit där i en vecka och fått uppleva gemenskapen och den starka tron som präglar Taizé och de hade många upplevelser att berätta om.

Efter det begav vi oss ner till Espresso house där ägaren Charlie höll öppet trots söndagen för oss ledare och Fredrik och Rickard bjöd på fika. Vi snacka skit,  hade mysigt och funderade lite över den kommande tiden för konfirmationsgrupperna. Rickards tv barn (Samuel och Jakob) var också med på E-House och var självklart till allas förtjusan.
Det var allt för oss idag, hoppas att ni också hittar tid att ha det mysigt i all julstress och vinterkaos!

Ha det!

/Patrik