Hälsningar från Rotterdam

Mellan 28 december 2010 och 1 januari 2011 var det Europamöte i Rotterdam. Flera av oss som är med och planerar helgen i Lund åkte dit och hade en alldeles fantastisk vecka tillsammans med ungefär 30 andra svenskar och sammanlagt kanske 30 000 andra deltagare.

Man kan läsa om mötet på många ställen, till exempel i Kyrkans Tidning som hade en reporter på plats, i bloggen Brygubben där man också kan titta på en rad videoklipp, på Taizés hemsida och i Världen Idag. Svenska kyrkan i Rotterdam, en av våra sjömanskyrkor, var värdförsamling under mötet, och personalen berättar om sitt äventyr här.

Det är inte utan att vi i Lund-gruppen är lite lättade att vi slipper att ordna något SÅ stort — men det är mycket att göra inför vår helg i mars också. Och det är roligt att arbeta tillsammans. Om du vill hjälpa till på något vis, så hör av dig!