Pilgrimsvandring med konfirmanderna

I helgen var de 24 äventyrens konfirmationsgrupp på pilgrimsvandring, det blev cirka en promenad på cirka en mil från Dalbykyrkas krypta till Lunds domkyrkas krypta! Det var en härlig promenad med perfekt väder.

Vandringen började som sagt i Dalbykyrkas krypta där vi firade en kort Gudstjänst tillsammans. Sedan delades vi upp i mindre grupper som höll ihop under stora delar av vandringen. Vid varje stopp vi gjorde för att be hade nämligen några av ledarna valt ut olika personer och frågor att diskutera i smågrupperna. Dessa personer var både kända och mindre kända personer som hade påverkat ledarnas liv på olika sätt och ledarna berättade om olika passager ur deras liv, det var allt från Barack Obama till Bob Dylan och Lars Winnerbäck. Till dessa historier fick konfirmanderna olika frågor att fundera över i sina grupper medan de vandrade.

När vi var framme i Domkyrkan hade vi en kort gudstjänst och sen var det slut för dagen, kort inlägg i bloggen men en heldag av vandring!

Ha det bra!

/Patrik Kristiansson