Maria på det medeltida uret

Det medeltida uret i domkyrkan har en urtavla, som visar kockslag samt astrononomi, och en urtavla som visar kalendern för 200 år. Här emellan sitter på en tron, mellan himmel och jord, jungfru Maria med Jesusbarnet i sitt knä. Denna Maria-bild utfördes runt 1920 av Malmökonstnären Anders Olson. Ursprungligen fanns här på uret en annan Maria-skulptur. Den nya Maria är bemålad på det sätt som medeltida skulptur var, i starka färger. Maria har på vårt ur kläder i blått och rött. Det blå kan symbolisera himmelens färg men också ödmjukheten. Det röda är kärlekens färg och också kan denna färg stå för det upphöjda, konungsliga. Maria är ju faktiskt här krönt till Himladrottning.Hon har sitt hår utslaget för att visa på hennes jungfrudom. I gångna tider kunde brudar ha sitt hår utslaget – bruden var för en dag jungfru Maria. En gift kvinna hade alltid sitt hår täckt med en huvudbonad.