Gäst under helgen i Lund: Truls Bernhold

En av dem som kommer för att leda en workshop under vår helg i Lund är Truls Bernhold, som är präst och som har arbetat med ”klosteravdelningar” på kriminalvårdsanstalter i Sverige. Han kommer redan på fredagseftermiddagen och är med och gör Domkyrkan iordning för mötet, och han stannar till söndagens högmässa, så du som vill prata med honom kommer att ha många tillfällen!

Arbetet med ”klosteravdelningarna” har fått mycket uppmärksamhet genom åren. Du som vill bekanta dig med Truls Bernhold i färväg kan till exempel läsa en intervju i Svenska Dagbladet från 2002, ett reportage från Kumlaanstalten lite senare samma år, en intervju i Sydsvenskan från 2007, en liten artikel på Sveriges Kristna Råds webplats från när Truls Bernhold fick Frälsningsarméns Hannapris, en intervju om rymmare i DN

En annan workshop leds av Stina Backlund som arbetar med hemlösa i Betaniakyrkan i Malmö. Henne har vi redan presenterat — intervjun finns här.