Påskuppropet: Manifestation på Stortorget

Under våren har ett påskupprop spridit sig över Sverige till kamp mot utförsäkringarna. På Annadag påsk arrangeras en manifestation på Stortorget i Lund kl. 14.00.

Sveriges Kristna Råd skriver i ett öppet brev till Regeringen: ”Vår bestämda uppfattning är att förändringar måste genomföras snabbt, för att undvika att familjer och enskilda drabbas av ekonomisk och social undergång”.

På annandag påsk 25 april planeras manifestationer mot utförsäkringarna på ett 50-tal platser i landet. På Stortorgeti Lund blir det tal, uppläsningar och musik. Efteråt tågar vi till Diakonicentralen, Råbygatan 18, för fika, samtal och idébank om hur man konkret går vidare för att värna människovärdet.

Talare: Nada Perlenberg, socialkurator på Diakonicentralen, Lars H Gustafsson, barnläkare,
Seppo Isotalo, docent i socialpolitik. Litterära uppläsare: Hanna Nordenhök , Tuija Nieminen Kristofersson, Matti Kolmisoppi, Cecilia Persson, Ghayath Almadhoun, Maria Küchen, Åsa Maria Kraft.