Från sommarlägret, dag 1

Idag var vår första dag här. Här är väldigt mysigt, trevligt, fint och fräscht. Ledarna är underbara. Vi har delats upp i grupper och gjort olika aktiviteter i grupperna. Våra grupper har döpts efter kända artister och vår grupp är Regina Spektor. Det finns sex stycken grupper. Zakk, Moto Boy, Adams Ray, Lady GaGa och Björk. Vår första uppgift var att göra en heja-ramsa och måla en flagga som skulle representera vår grupp. Vår flagga var lätt finast med en gigantisk, limegrön, gay-elefant. Väldigt vackert! Tyvärr insåg inte våra ledare att det var den bästa flaggan så vi vann inte.

Sen diskuterade vi en massa och gjorde annat skoj som på olika sätt handlade om gott och ont; vi funderade mycket utifrån olika bibelställen, skrev 10 teser om en bättre värld och lyssnade på bra musik av AC/DC, Michael Jackson och Ozzy Osbourne. Vi gjorde också en lek som gick ut på att sälja saker man hade gjort eller sånger som man hade skrivit osv. Den som hade mest pengar när leken var slut vann. Och såklart vann vi! Sedan hade vi filmkväll och tittade på Fucking Åmål. Vi har precis kommit ut från en jättemysig kvällsandakt, där vi lyssnade på en massa trevlig musik, och nu ska vi gå och lägga oss. Nu regnar det. Det är tråkigt! Men vi får hoppas på bättre väder imorgon. Nu ska vi sova!

GOD NATT :D / Regina

Olivia, Anna, Emil, Linnea, Henrik; Hanna och Carl.