Konfirmandernas dagbok, dag 5

Hej! Idag blev vi väckta av sjungande ledare som vanligt. Idag sjöng de ”Vi gratulerar”.  Morgonandakten bjöd på Björks ”Hyper Ballad”.

Idag kom det journalister ifrån kyrkans tidning för att skriva ett reportage om De 24 Äventyren, den lyckligt lottade gruppen ”Lady Gaga” blev intervjuade. Artikeln kommer i tidningen och på webben i början av juli. På förmiddagspasset pratade vi om sakramenten och diskuterade heliga handlingar.

Efter en god sopplunch kopplade vi ihop olika bibeltexter och skönlitterära texter till olika genre, självklart så vann undertecknad! Det blev även mycket lekar på eftermiddagen, där vi bland annat hade Zumba med Oliver som lärare.

Efter dagens kvällsmat som bestod av kycklingbröst med festsås så blev det musik/film quiz där vi kom på en vällförkänt andra plats. Kvällen avslutades sedan med filmen O Brother Where Are Thou med Mr. George Clooney och andakt med The Path av HIM!

Nu signar Björk ut för ikväll! CHACHA!