Detaljer, detaljer, detaljer

I många stora projekt är det detaljerna som tar lite längre tid än planerat. Så även för Domkyrkoforum.

Just nu arbetar byggnadsarbetarna intensivt med att färdigställa Domkyrkoforum. Den som passerar huset ser att det än saknas några delar av fasaden och inne i huset finns det ännu flera mindre delar som väntar på att bli färdiga. För Lundaborna kommer Domkyrkoforum att öppnas lördagen innan första advent, lördag den 26 november. Själva invigningen kommer att inledas i Domkyrkan kl. 10.00 för att därefter flytta över till Domkyrkoforum. Under hela lördagen (från ca kl. 11.00 då huset är invigt) och på söndagen från ca. kl. 12.30 (efter högmässan i Domkyrkan kl. 11.00) kommer Domkyrkoforum att vara öppet för rundvandring.

Scandvision, som tar fram två filmer till Domkyrkoforum, arbetar just nu med slutredigering av filmerna. De kommer att premiärvisas i och med att Domkyrkoforum öppnar.