Modern arkitektur i gamla stadskärnor


Välkommen till en samtalskväll där vi belyser modern arkitektur i medeltida bebyggelse med utgångspunkt i Domkyrkoforum.

Tid och plats: 18 april klockan 19.30, Domkyrkoforum.

Medverkar gör Carmen Izquierdo, arkitekten bakom Domkyrkoforum, Lars Gezelius, arkitekt och stadsplanerare med bas i Stockholm, Catharina Sternudd från Urban Design, Arkitekturskolan och Lena Sjöstrand, domkyrkokaplan.

Med utgångspunkt i Domkyrkoforum belyses modern arkitektur i medeltida bebyggelse. Moderator är Christer Malmström, professor och chef för Lunds arkitektskola. Fri entré. 18.30 firar vi mässa i Domkyrkan.

ABAR.
Samtalskvällen är ett samarbete mellan Lunds domkyrka, ArchFilmLund, Arkitekturskolan och Sveriges arkitekter.

Vill du veta mer, kontakta Lena Sjöstrand, domkyrkokaplan, 046 35 88 81, lena.sjostrand@svenskakyrkan.se.