TV-gudstjänst med ungdomar från Domkyrkan

Nu på söndag, 25 mars, visar SVT en TV-gudstjänst där ungdomar och medarbetare i Domkyrkoförsamlingen medverkar. Gudstjänsten är inspelad på Stiftsgården Åkersberg.

Under några veckor har SVT visat TV-gudstjänster från Lunds stifts stiftsgård Åkersberg i Höör. Dessa gudstjänster har letts av biskop Antje Jackelén, ärkebiskop em KG Hammar och stiftsgårdsföreståndare Pelle Sundelin. För den sista gudstjänsten, som visas nu på söndag 25 mars kl. 10.00 på SVT 2, ansvarar ett stort antal ungdomar från Lunds domkyrkoförsamling.

Då det är Jungfru Marie bebådelsedag är temat Maria och fokus sätts på ängelns ord ”Var inte rädd”. Många ungdomar aktiva i Domkyrkans konfirmandarbete ”De 24 äventyren medverkar:
Isak Strand och Vera Persson delar skärvor från sitt liv. Patrik Thiman, Therése Bergbom, Fanny Moberg och Hjalmar Freij, sjunger och spelar livemusik. Elin Johansson och Carl Norrgård predikosamtalar med Rickard BonnevierHenrik Koverberg och Ebba Senyk leder förbönen. Sofia Erlinge är textläsare. I husbandet medverkar, förutom musikerna ovan, Olof Månsson, Stefan Granlund och Maja Theander under ledning av Olof Bråliden. Liturg, och den som håller samman hela gudstjänsten tillsammans med Hanna Tuvegård, är prästen i Domkyrkoförsamlingen Fredrik Beverhjelm. Dessutom består församlingen av konfirmander och ledare från ”De 24 äventyren” i Lunds domkyrkoförsamling.

Gudstjänsten visas i SVT 2 söndag den 25 mars kl. 10.00 med repris måndag 26 mars kl. 15.35. Gudstjänsten finns också på SVT Play under 30 dagar efter sändningen.