Hard Rain visas på Domkyrkoplatsen

Under hållbarhetsfestivalen PLANET LUND visas den brittiska fotografen Mark Edwards fotoutställning Hard Rain Whole Earth på Domkyrkoplatsen. Utomhus, dygnet runt och gratis.

Utställningen har visats över hela jorden och setts av runt 15 miljoner personer.

PLANET LUND pågår den 12-26 maj och programmet rymmer runt 150 programpunkter, arrangerade av mer än 100 organisationer. Det är allt från föredrag av Jan Eliasson om den globala vattensituationen till prova-på-aktiviteter om hur du odlar grönsaker eller skapar nya kläder av gamla. Dessutom: film, föredrag, guidade visningar och vandringar, musik och väldigt mycket mer.

Bakom festivalen står Lunds kommuns och Lunds universitets gemensamma organisation Utmaning hållbart Lund.

Läs mer om festivalen och om fotoutställningen Hard Rain Whole Earth på planetlund.se. Du hittar också festivalen på Facebook.