S:t Laurentius i Elleholm

Efter en timmes sagolik vandring i tystnad och bön längs Mörrumsån nådde vi kyrkan på ön. Elleholms kyrka ligger faktiskt på en ö i Mörrumsån. Gården intill hörde på medeltiden till ärkebiskopen i Lund. Här var en gång biskop Eskil och här hänger S:t Lars halster i vapenhuset. Det går inte att beskriva hur det känns att bli mottagen av pilgrimsvänner med klockringning och få vandra in i en öppen kyrka – det måste upplevas! Välkomnandet i Elleholm var så fint! Nils mötte oss på cykel och sedan berättade Gunilla om denna korsvirkeskyrka makalösa historia. Vill du se bilder kan du gå in på www.facebook.se/pilgrimsvagen

Nu väntar frukost och en ny vandringsdag – den femte. Vi ska gå via Hällaryd till Åryd. Under dagen ska vi be för vandrarna från öster som denna mrgon vaknar i Hjortsberga. I morgon möts vi till invigningsmässa i Bräkne-Hoby kyrka kl 16.