Sommarkonfirmandernas lägerblogg, dag 1

Hej bloggen!

Idag är det den första dagen på lägret. Vi rivstartade dagen med Hjalmars och Oskars galna lekar följt av vår första andakt med Kents Utan dina andetag som avslutande solomusik. Efter det åt vi lunch och sedan på eftermiddagaktiviteten gjorde vi flaggor, heja-ramsor och symboler i våra grupper som skulle symbolisera våra lag. Vi pratade om ondska och godhet och vad som symboliserar det ena och det andra. Vi lyssnade bl.a. på AC/DCs ”Black Ice” och funderade på vad svart is är. Vi pratade också om världshistoriens mest goda respektive mest onda personer, vilka är de? Och så funderade vi också på vad vi gör som är gott eller ont. På slutet av dagen lekte vi en lek som heter ”Qualitetsboden”. På kvällen kollade vi på ”Sällskapsresan” och avslutar strax dagen med mysig kvällsandakt.

Följ allt på lägret på Twitter och se foton från Instagram.

Grupp: (Regina) Johan, Elsa, Isabel, Pauline. Oliver och Julie.