Sommarkonfirmandernas blogg, dag 4

Hej bloggen!

 

Idag har vi haft det jättebra, precis som alla andra dagar.

 

Vi inledde dagen med en jättefin andakt då ledarna Erik och Patrik hade fina tankar att dela med sig av. Lyxigt med färdig frukost efteråt.

 

Efter en snabb städning hade vi pass om heliga handlingar, alltså sakrament. Vi diskuterade med varandra om vad som är heliga handlingar i vårt eget liv och vad som menas med heliga handlingar i kyrkan. Som vanligt byggde passet på att tolka musik och filmklipp samt läsa i bibeln.

 

Efter en god lunch med makaroner och köttfärssås, började ett pass om döden och evigheten och livet efter detta. Det var ett känslosamt, hoppfullt och nödvändigt pass. Detta pass bestod bland annat av tipsrunda och samtal om vad vi hoppas och önskar att livet efter detta innebär. Sen fikade vi. Äta är något vi gör mest jämt. Vi pysslade och var kreativa genom att klippa och klistra ihop scener från Bibeln.

 

Efter middagen hade vi femkamp följt av Life of Brian (Monty Pyton). Efter kvällsfika avslutade vi dagen med en andakt och nu ska vi ta igen en del sömn.