Sommarens stora pilgrimsvecka

Den stora pilgrimsveckan i Lunds stift närmar sig. Från fem olika håll kommer pilgrimer vandrande på Olofsdagen söndagen den 29 juli till den unika pilgrimskyrkan i byn S:t Olof på Österlen. Alla möts till mässa i kyrkan kl 16. Varje grupp kommer att tas emot med klockringning när de närmar sig, öppen kyrkport, tända ljus och både Pilgrimsvägen Skåne Blekinges och S:t Olofs eget pilgrimsmärke.

Lunds domkyrkas klockor och domkyrkokaplan Lena Sjöstrand sänder iväg 23 pilgrimer den 25 juli som är S:t Jakobs dag. Gruppen vandrar från kyrka till kyrka och övernattar i Revinge, Öved, Fränninge och Andrarum.

Från S:t Petri kyrka i Klippan startar Föreningen S:t Olofs pilgrimer med en grupp den 24 juli och den 29 juli vandrar grupper från Vitaby kyrka och Killans bönegård, Ö Vemmerlöv. En ensam pilgrim kommer att ge sig av den 24 juli från Amiralitetskyrkan i Karlskrona och vandra hela vägen ner till S:t Olof.

Alla vandringarna präglas av pilgrimens sju nyckelord som kan sägas vara sju längtor i vår tid: Enkelhet, frihet, andlighet, bekymmerslöshet, delande, tystnad och långsamhet.

För mer information om Den stora pilgrimsveckan kontakta pilgrimspräst Anna Alebo, anna.alebo@svenskakyrkan.se,046 358764, sms: 0734485864. Läs mer på www.pilgrimsvagen.se
och www.facebook.com/#!/pilgrimsvagen