Det vackra har ett värde i sig


Allt behöver inte betyda något särskilt. Ibland kan det räcka att det är vackert.

Mi Lethin har liksom sin kompis Isak Strand tatuerat sig. Men då Isak planerar fler tatueringar på armar, ben och rygg, nöjer sig Mi än så länge med sin enda.
You said you’re gross my darling, I said no I’m rock n roll, står det över Mis revben.
– Det är några rader ur en låttext av sångerskan Kimya Dawson. Jag tyckte texten var fin och i mars förra året gjorde jag tatueringen. När jag hittade något som passade, körde jag på det. Då hade jag funderat ganska länge, säger Mi.


Mis tatuering betyder inget särskilt. Hon tycker helt enkelt den är snygg. Mi är själv en kreativ person som precis tagit studenten från medieprogrammet. I höst ska hon läsa litteraturvetenskap vid Lunds universitet, men exakt vad hon vill bli vet hon inte än.
– Kanske blir det något med kläder. Skönhet ser olika ut för olika människor, men det som är vackert och roligt påverkar oss. En tatuering designar du delvis på egen hand, eftersom du väljer vad du vill ha. Vi ska vara stolta över oss själva.