Se en oväntad vänskap


Den 20 september kan du se den franska succéfilmen En oväntad vänskap i Allhelgonakyrkan i Lund.

Kvällen inleds med mässa kl 19.00. Filmvisning blir det kl 20.00. Det  är fri entré. Filmen visas i samarbete mellan {Det trodde du inte} Svenska kyrkan i Lunds studentprojekt, Lunds Allhelgonaförsamling och Kino.

Filmen En oväntad vänskap berör människor över hela världen och listas som en av världens bästa komedier. Driss, en ung kille från förorten som precis kommit ut från fängelset, anställs genom en händelse som personlig assistent till den oförskämt rike, men också mycket ensamme aristokraten Philippe som blivit förlamad efter en skärmflygolycka. Filmen är en drama/komedi och varar 1 timme 52 minuter.

 

Det trodde du inte är ett projekt som drivs av Svenska kyrkan i Lund och riktar sig till studenter vid Lunds universitet. Projektet vill under åren 2011-13 skapa nya mötesplatser och kommunikationsvägar mellan Svenska kyrkan och studenter i Lund. Det vill säga var kan studenten i Lund och Svenska kyrkan mötas? facebook.com/dettroddeduinte