Besök Domkyrkans predikstol från din egen dator

Med hjälp av teknik från Google kan du du nu uppleva Domkyrkan på ett helt nytt sätt, direkt hemifrån din egen dator.

Under några år har Google via sin tjänst ”Street View” fotograferat gator och möjliggjort för oss att gå omkring på en stads gator fritt. Nu har man lagt till ytterligare en liknande tjänst som är sammankopplad med ”Street View”, nämligen ”Business Photo”. Med hjälp av denna nya tjänst kan man vandra omkring inne i byggnader och en av de första byggnaderna i Skåne som detta erbjuds i är Lunds domkyrkan.

Med hjälp av bilden nedan kan du fritt vandra omkring i Domkyrkan, zooma, titta upp i taket och ned i golvet. Du kan t.o.m. se hur det ser ut uppifrån Domkyrkans predikstol.  Vandra omkring i bilden nedan med hjälp av pilarna. På flera platser på vår hemsida kommer liknande bilder att läggas ut.


View Larger Map