Konstkväll om skapelse och tid

Den 20 oktober klockan 17-22 är det konstkväll i Lund. I Domkyrkan är temat skapelse och den yttersta tiden. I Domkyrkoforum visar åtta konstnärer verk som anknyter till tid.

Ovanför stora trappan i Domkyrkan kan du se Emma Karp Lundströms äppeltavla, som är skapad till årets tacksägelsefirande.

Ljudverket Ser du människa? kan du uppleva i kryptan samma kväll.
kl 20.00 blir det läsning i ljudverket i Kryptan.
kl 22.00 uruppförs Ser du människa? i sin mässform med kör, liveelektronik, skådespelare, ljudinstallation och mycket mer. Framförandet ingår i Lund Choral Festival. Kören som sjunger är Saxenborn Singers och dirigent är Joachim Saxenborn.

I Domkyrkoforum ställer Bianca Maria Barmen, Håkan Bengtsson, Anita Christoffersson, Sofi Hagman, Agneta Hemert, Elisabeth Moritz, Norbert Robles och Mats Rydstern från Paviljong 5 ut på temat Tid. Utställningen visas under en vecka.

Den 20 oktober kl 18.00 blir det samtal i Domkyrkoforum mellan konstnärerna och Lena Sjöstrand, domkyrkokaplan. Välkommen!