101 idéer för konfirmandarbetet

Rickard Bonneviers och Fredrik Beverhjelms nya bok 101 idéer för församlingens konfirmandarbete handlar om människosyn, konfirmationsteologi och församlingens prioriteringar.

Boken bjuder också på en rad handfasta tips för upplevelsevandringar, packlista för läger och mycket annat. 101 idéer utgår från det konfirmandarbete som bedrivs i Lunds domkyrkoförsamling med namnet De 24 äventyren. I boken hittar du tips och förslag som du kan foga samman med era egna tankar, till ett upplägg som passar in i din församlings konfirmandarbete.

Fredrik Beverhjelm är präst och Rickard Bonnevier församlingsstrateg i Lunds domkyrkoförsamling. För sitt framgångsrika konfirmandarbete utsågs de till Årets förnyare i Svenska kyrkan 2011. Fredrik Beverhjelm och Rickard Bonnevier står också bakom Konfirmandbibeln och Guide till konfirmandbibeln.