Handla hållbara klappar i år

Julen behöver inte innebära överdriven konsumtion. Du kan skapa fina julklappar av det som redan finns eller köpa närproducerat och ekologiskt. Välkommen till en alternativ julmarknad i Domkyrkoforum! Fira jul för vår planet.

Julmarknaden är den 8 december kl 10.30-16.00 på Torget i Domkyrkoforum.

Medverkande
ABC Sweden
Humana
Footboll for Africa
Klotet
Erasmus Student Network
Diakonicentralen
Bokhandeln Arken
Med flera

Workshops
Stick-verkstad med Smålands nations miljöutskott
Easy-R-Craft skapar ny snygg design av gamla kläder och mjölkpaket
Marianna lär dig göra julkort av återvunnet material
Rättvisemärkt kaffe med Refika
13.00 Gå på guidad tur i staden och lär dig shoppa sjysst

Musik
14.00 Sister Fay och 15.00 Funky Santa

Arrangörer är Hållbart universitet, International Exchange Erasmus Student Network, Folkuniversitetet, Akademiska föreningen, Lunds domkyrkoförsamling och {Det trodde du inte} Svenska kyrkan i Lunds studentprojekt.