Utställning om spännande kvinnor i förändringens tid


Reformationens tid och vår kan tyckas olika, men båda var perioder av förändring. Utställningen Kvinnor i förändringens tid – reformationens och vår som visas på Väggen i Domkyrkoforum i augusti, lyfter fram spännande kvinnor nu och då.

Lördagen den 24 augusti klockan 15 invigs utställningen som är producerad av Kvinnor i Svenska kyrkan i Lunds stift. Eva-Lotta Grantén, teologie doktor och chef för utvecklingsavdelningen i Lunds stift inleder. Sedan invigs utställningen av biskop Antje Jackelén och Gunilla Åkesson, som är ordförande i Kvinnor i Svenska kyrkan i Lunds stift. Därefter blir det mingel och tilltugg.

Arrangemanget är ett samarbete med Evangelische Frauen in Mitteldeutschland, som hade invigning av en liknande utställning i Halle i oktober 2012.  En del av denna utställning om kvinnor i Tyskland visas också i Domkyrkoforum. Delar av den svenska utställningen står kvar till och med den 1 september.

Vill du veta mer, kontakta gärna Lisbeth Malmström, lisbeth.malmstrom@comhem.se, 046 14 24 82.