Sacred summer: Ett möte mellan två sopraner

Välkommen till Operajazz, en avskalad, personlig, improvisatorisk och lekfullt intim konsert med sopranen Ellinor Edström Schüller och sopransaxofonisten Cennet Jönsson.

Den 25 juli klockan 19 kan du lyssna till Ellinor Edström Schüller och Cennet Jönsson på Kapitelhusets gård strax bakom Domkyrkan, gatuadress Kraftstorg 12. (Vid regn görs konserten inne i kyrkan). Opera jazz är baserad på Duke Ellingtons Three Sacred Concerts.

Du kan också uppleva Opera jazz vid tre andra tillfällen
16 juli kl 19.00 Den nya konsertladan Ribbingsberg i Simris utanför Simrishamn (för vidare info se Ribbingsberg på Facebook eller ring: 070-870 76 23)
20 juli kl 18.00 Sperlingsholms kyrka i Halmstad
21 juli kl 18.00 Borstahusens kapell i Borstahusen

För sitt samarbete har duon Operajazz förärats hedersutmärkelsen Diplomat 2013 för Skånska Akademien med motiveringen: För de mångfacetterade ljudbilder som musikerna skapar i skön samklang i en deliciös konstellation. I en recension från konsertturnén 2012 beskrivs programmet Sacred Summer som “En musikalisk upplevelse av bästa märke”. Läs hela recensionen, se bilder från prisutdelningen och ta del av Operajazz unga historia på www.operajazz.se