Sommarkonfirmanderna värmer upp


Domkyrkoplatsen är full av konfirmander och ledare som springer omkring. Det är Domkyrkans sommarkonfirmander som leker kramkull. Eller något liknande. Reglerna är lite oklara, men ledarna har koll på att alla är med och har kul.

Sommarkonfirmanderna ska åka på läger tillsammans, men innan dess träffas de i Domkyrkoforum en vecka för att lära känna varandra.


Efteråt pustar konfirmander och ledare ut med lasagne. Vid ett bord sitter Ville Larsson Granström, Ola Strömquist och Anton Fredriksson.
– Vi har lekt lekar och dramatiserat nu på förmiddagen. Det är gott med mat, men det låg en plastbit i min lasagne, säger Ville och skrattar. Han kände ingen när han började i konfirmandgruppen. Ola och Anton kände varandra.
– Det är roligt och alla är trevliga, säger Ola.
På tisdagen åker konfirmanderna och ledarna på sommarläger på Bosarpsgården. De är borta en vecka. En vecka där det kan hända mycket.
– Vi hade kul på det första lägret som bara var en helg, så vi ser fram emot detta, säger Ville Larsson Granström.