Sommarkonfirmandernas lägerblogg, dag 1: Zakka-mackorna här!

Dagen började med samling utanför Domkyrkan för att åka till Bosarpsgården. Vi lämnade 9:30 och var framme ungefär 10:30. Vi började med att samla lagen och skriva hejaramsa och rita logotyp. Det var kul. Klockan 11:45 hade vi lägrets första andakt med låten ”Devil’s Spoke” av Laura Marling. Efter andakten åt vi lunch. Det serverades falukorv med potatismos. Det var gott. Resten av dagen lekte vi massa lekar och tävlade lagvis och individuellt. Vi har även diskuterat gott/ont och djävulen, gått en runda runt lägergården och besökt sex olika stationer med olika grejer på temat gott och ont. Det var också kul. Nånstans däremellan fick vi kakor. Det var mer än gott. Till middag fick vi supergod ugnspannkaka med grädde och sylt. Det kändes mer som efterrätt än middag. Sen fick vi mackor med skinka. Och ost. Lite paprika också. När vi hade fikat fick vi rösta fram en film, det slutade med att vi såg ”O´ brother, where art thou”. Den var mickebra. Nu har vi precis haft andakt med låten ”Beskyddaren” av Kent, och livemusik från Therése och Fanny som spelade ”Bloodbank” av Bon Iver. Det är dags att sova så adios hälsar ¡Los Confirmandos! Från Zakk: Patrik, Tom, Clara, Cajsa, Ebba, Emil, Fanny och Johan
Vi vill även dela med oss av vår hejaramsa som vi i team Zakk skrev idag:
Nu får ni ta och backa, här kommer ZakkaMacka
Om ni inte backa backa kommer vi att lacka lacka
Nu är vi klara, tacka
Annars skickar vi alpacka