Sommarkonfirmandernas blogg, dag 6

Vid morgonandakten lyssnade vi på ”watch over you” med Alter Bridge, den låten ska vi antagligen spela på konfirmationsgudstjänsten. Idag fick vi också keso till frukost, gott!

Vi har övat på trosbekännelsen och vår grupp (Björken) lärde oss den utantill nästan direkt. Sedan började vi skriva och öva på redovisningen, också den inför konfirmationsgudstjänsten, det märks att lägret snart är över. Vi hade ett lekpass ute under den lilla stunden då det inte ösregnade. Spelade in en dokumentär om Isaks försvunna keps, åt mat (ofta och mycket) och hann dessutom prata om förlåtelse.

Det var en spännande kväll som följde med leken maffia. Sedan ställde vi frågor till, och lyssnade på, våra experter Rickard (alltolog), Fredrik (teolog) och Patrik (sexolog).

Vi avslutade kvällen med en jättemysig andakt då vi lyssnade på ”The Cross” med Prince.

 

Imorgon kommer tyskarna….