Lunds domkyrka Sveriges tredje bästa besöksmål

Stockholms stadshus och Stockholms slott toppar den internationella turistsajten Trip Advisors lista över Svenska besöksmål. På tredje plats kommer Lunds domkyrka.

Den internationella turistsajten Trip Advisor har utsett Sveriges tio främsta besöksmål i två kategorier; ”landmarks” och museer. Listan över landmarks toppas av Stockholms stadshus och Stockholms slott. På tredje plats kommer Lunds domkyrka. ”En spektakulär katedral i en vacker universitetsstad”, skriver sajten i svensk översättning.
– Vi är naturligtvis mycket glada över denna fina utmärkelse säger Rickard Bonnevier, församlingsstrateg i Lunds domkyrkoförsamling. Tillsammans med de tre stjärnorna i Guide Michelins reseguide och utmärkelsen av Lunds domkyrka som ett av Sveriges sju underverk visar detta tydligt att Lunds domkyrka är ett av Sveriges absolut främsta besöksmål, alla kategorier.

Här finns en lista på vinnande landmarks i Sverige: http://www.tripadvisor.co.uk/TravelersChoice-Attractions-cLandmarks-g189806
Här skriver Trip Advisor om Lunds domkyrka:
På sidan finns också läsarnas kommentarer om besök i Domkyrkan och Domkyrkoforum.