Du kan hjälpa Syriens barn


Under kyrkovalet den 15 september kan du bidra till att hjälpa människor i Syrien. Insamlingsbössa och information finns i Domkyrkoforum.

Rapporter om övergrepp och grymheter mot oskyldiga barn och vuxna i Syrien förmedlas dagligen till oss via media. Skräcken för att drabbas av våldet har gjort att flera miljoner människor har tvingats lämna allt bakom sig för att fly till angränsande länder.

Svenska kyrkan finns på plats i Jordanien, i flyktinglägret Za’atari och i flera av de gränsstäder som tagit emot stora flyktingströmmar.

Hjälp människor behålla hoppet
Behoven är stora, både de materiella och de sociala. Just nu är det stor brist på kläder, lakan och annat som vi tar för självklart.Men det kanske viktigaste för flyktingarna handlar om att skapa en fungerande vardag, att försöka hitta mening i det svåra och att behålla hoppet om att en dag få återvända hem.

Läs mer om Svenska kyrkans insatser i Syrien.