Filippas bröllop

På lördag är det den 26 oktober och då är det 607 år sedan en överdådig fest ägde rum i Lund – i Domkyrkan och i ärkebiskopsgården Curia Lundensis. Ärkebiskopen hette Jakob Gertsen Ulfstand. Denna dag stod bröllopet mellan kung Erik och Pommern och hans endast 12-åriga brud, prinsessan Filippa av England. Filippa anlände till Norden några veckor innan det att bröllopet ägde rum. Med sig från England hade hon en uppvaktning på 200 personer och en rik brudutstyrsel med många vagnar fullastade med dyrbarheter. En av de främsta föremålen hon hade med sig var en krona, dyrbart utstyrd i guld besatt med pärlor och ädla stenar. Det var denna krona som användes när hon i Lunds domkyrka några dagar efter bröllopet kröntes till drottning i Danmark, Sverige och Norge. Därmed blev hon Kalmarunionens andra drottning efter Margareta I.
Bröllopsfestligheterna varade i ett par veckor, och det var torneringar, riddarspel m.m. som Lunds invånare roades med.
Filippa vistades i Lund under 1420-talet och lät bl.a. prägla mynt här i staden.
Hon avled ung, innan hon fyllt 36 år. Hon begravdes i Vadstena klosterkyrka och där kan man ännu se hennes grav.