Kom an 2014!

I mina högtalare ekar Agnetha Fältskogs röst när jag lyssnar på ABBAs hit ”Happy New Year” för att komma in i stämning. Jag har fortfarande svårt att förstå att om några få timmar inleds ett nytt år – 2014. Om några få timmar lämnar vi detta år bakom oss och välkomnar ett nytt händelserikt år. Kommer det bli bättre än detta år? Vad har vi att förvänta oss? Alla dess eviga frågor, som vi inte kommer få svar på förrän vi väl upplever det, vilket jag uppriktigt talat ser fram emot att göra.
Vi på de 24 äventyren önskar er alla ett riktigt gott nytt år. Fira med dem ni älskar och håller närmast hjärtat. Håll tron uppe och se fram emot ett nytt år. Nya möjligheter, nya chanser, nya misstag, nya lärdomar. Möt året med öppna armar! Var öppna till att lära er nytt, var öppna till att möta nya människor och upplev allt som tillhör det! Men störst av allt – var glad. Var lycklig över dem ni har och sprid kärlek en dag som denna. Glöm aldrig att Gud alltid är med er – genom lycka, genom sorg och genom detta nyårsfirande. Ta hand om er och varandra. 2014 kommer bli ett underbart år, snart drar konfirmanderna igång igen. Kom an 2014!

God nytt år önskar
Therése Bergbom och ledare inom de 24 äventyren

c2245804