Studenter ser filmen Her gratis

Her-Spike-Jonze

Den 22 maj 2014 kl 19.oo kan du som är student se filmen Her gratis på Kino i Lund.

Biljetterna hämtar du på Kino. Ta med studentleg.

För den som vill finns det fika på domkyrkoforum efteråt. Välkommen!

Her utspelar sig i en nära framtid i Los Angeles. Theodore (Joaquin Phoenix) är en komplex, själfull man som tjänar sitt uppehälle genom att skriva gripande, personliga brev åt andra människor. Med hjärtat krossat efter att ha avslutat ett långt förhållande blir han fascinerad av ett nytt, avancerat operativsystem som sägs vara både intelligent och ha ett eget medvetande. När han startar det möts han av ”Samantha”, en ljus kvinnoröst (Scarlett Johansson) som är kvick, känslig och överraskande rolig. Då hennes behov och begär växer, i takt med hans egna, förvandlas deras vänskap snart till något starkare.
Läs mer.

Arrangör
Studentprästerna i samarbete med Kino.

Information
Jan Kjellström, studentpräst, 046 35 87 37 , jan.kjellstrom@svenskakyrkan.se