The Cathedral Singers från Oxford sjunger i Domkyrkans Evensong

oxford_cathedral_singers_webb
På söndag den 25 maj sjunger The Cathedral Singers från Oxford i Domkyrkans Evensong klockan 17.

Samma dag klockan 11 medverkar kören i en musikmässa i Höörs kyrka. Det blir brittisk musik från 1800- och 1900-talen, av bland andra C V Stanford, Nicholas Wilton, Edward Bairstow och Percy Whitlock.

The Cathedral Singers, som består av både manliga och kvinnliga sångare, är en av Oxfords Cathedrals två körer. Den andra är en berömd goss- och manskör. I engelska katedraler är det ofta körmedverkan på någon gudstjänst varje dag i veckan, så det behövs många körsångare.

Förra sommaren gästspelade Lunds domkyrkas katedralkör tillsammans med körledaren Stefan Ekblad i Oxford Cathedral. Nu återgäldar The Cathedral Singers visiten. Alla är välkomna till mässa och Evensong.

Läs mer om The Cathedral Singers
http://www.chch.ox.ac.uk/cathedral/music/cathedral-singers och http://cathedralsingers.org.uk/