Konstkväll med konsthantverk i Domkyrkoforum

smycke
I samband med Konstkvällen den 18 oktober 2014 öppnar Unik form sin marknad i Domkyrkoforum i centrala Lund.  

Mötesplats för nutida konsthantverk – utställning och marknad i Lund pågår 18 och 19 oktober. Under helgen visar och säljer ett 20-tal professionella konsthantverkare från hela landet sina verk inom olika material: keramik, glas, trä, textil och metall.

Konsthantverkscentrum (KHVC) och Lunds domkyrkoförsamling vill tillsammans belysa den handgjorda formens betydelse för människa och samhälle i dag. Konsthantverk är personligt artikulerade föremål som skapar relation mellan människor. Vid höstens mötesplats aktualiseras den existentiella betydelsen i  form och design.

KHVC är en länk till det främsta inom konsthantverket i Sverige och företräder drygt 800 yrkesverksamma konsthantverkare över hela landet.

Unik-form-ny

Öppettider
Lördagen den 18 oktober 10.30-21.45
Söndagen den 19 oktober 12.30-16.00
www.konsthantverkscentrum.se

Information
Lena Sjöstrand, domkyrkokaplan, 046 35 88 81, lena.sjostrand@svenskakyrkan.se