Domkyrkan får ett nytt altarbrun

altarbrun1

Domkyrkans nya altarbrun heter Broar och är skapat av textilkonstnären Kristina Lindkvist och konstvävaren Gunvor Johansson.

altarbrun2Kristina Lindkvist och Gunvor Johansson.

Kristina Lindkvist och Gunvor Johansson har gemensam ateljé i Lund. Det nya brunet heter Broar och konstnären har bland annat tänkt på vikten av broar mellan människor samt de broar som Antje arbetat med i sin tjänst som biskop, broar till vetenskap och samhället i stort.

altarbrun8

– Vi är mycket glada och stolta över att ha fått ett nytt altarbryn. Det invigs i morgonmässan den 3 juni kl 8.00. Det vackert att se färgerna möta stenen i altaret, säger Lena Sjöstrand, domkyrkokaplan.

altarbrun_detalj

Ett altarbrun är en textil bård, vävd eller broderad, som hänger ner från altarskivans framkant. Ordet brun betyder kant och är samma ord som i till exempel skogsbryn.  Ett altarbrun kan ha en liturgisk färg eller, som vårt nya, fånga upp alla de liturgiska färgerna. De kan därför användas när som helst under året.

altarbrun7