Varför firar vi pingst?

hallon

Pingst är Andens fest och kyrkans födelsedag.

Den liturgiska färgen är röd och vi påminns om Andens glöd. Texterna berättar om hur Anden kan skapa kommunikation och relation över språkliga och kulturella gränser.

himmel_flyga_blå1

Kom Heliga Ande, förnya hela skapelsen!

Pingsten är kyrkans tredje största helg vid sidan av påsk och jul. Den är den heliga Andens högtid. Anden är Guds osynliga närvaro bland oss människor.

Pingsten beskrivs som kyrkans födelse. Jesu lärjungar var samlade i Jerusalem och fick uppdraget att leva vidare med Jesu Ande och berätta budskapet om uppståndelsen och nytt liv. Pingsten kallas ibland för hänryckningens tid, eftersom det beskrivs att lärjungarna blev upprymda av Anden. Vid pingsttid, på våren, när björkarna böjer sig för vårvinden, ser vi effekten men inte själva vinden. På samma sätt är det med Anden. Vi ser inte Anden, men vi kan se verkningarna av den i livet. Den heliga Anden kallas för livets ande, och det är ingen tillfällighet. Ord som andedräkt och att andas påminner om livets grund. Gud är både lika osynlig och lika verklig som vår andedräkt.

Du kan läsa mer om pingsten på Svenska kyrkans webbplats.

sånggudstjänst

Domkyrkans torn med röd ballong

röd_amaryllis

domkyrkan_röd