Sommarkonfirmandernas dagbok, dag 1

Hej, Hej!
Idag kom vi till Bosarpsgården. Det första vi gjorde var att packa upp våra saker. Därefter fick vi en liten fika bestående av frukt och kakor. Sedan blev vi tilldelade våra lagnamn, vi är team Zakk. Sedan hade vi vår första andakt som följdes av god lunch; pasta med köttfärssås. Efter lunch fick varje grupp välja en lek som man fick håla inför de andra grupperna. Vi körde ”kom alla mina kycklingar”. Lekarna följdes av samtal om ondska, godhet och vad djävulen är. Sedan var det kvällsmat (kött, potatis och sås) . Efter det körde vi en lek som hette Qualitetsbordet. Det går ut på att man köper saker billigt och säljer de dyrt. Det följdes av att vi gjorde en kort video om änglar utifrån U2-låten If God will send his angels. Sen hade vi kvällfika och kollade på film. Hela dagen avslutades med en fin andakt.
Med vänlig hälsning Zakk ( Gustav, Elin, Patrick ,Hampus ,Tilda och Edvard)

Vill du lyssna på all musik från lägret? Lyssna på vår Spotifylista!