Grattis på namnsdagen Jätten Finn

Jätten Finn
Domkyrkans främsta turistmagnet är Jätten Finn. I snart 900 år han och hans hustru Gerda med sonen Sölve suttit fastklamrade runt var sin kolonn i kryptan.

Vem figurerna egentligen föreställer, ja därom tvistar de lärde. Visserligen finns det mer eller mindre troliga förklaringar till dessa unika stenskulpturer. För alla Lundabor är det förstås jätten Finn med hustru och barn, därom råder inget tvivel.

Troligen har figurerna suttit i västra delen av kyrkan ursprungligen. Säkert är att deras nuvarande placering är sekundär. Troligast är att de flyttades till kryptan efter den stora branden 1234. Då blev också figurerna förändrade så till vida att kolonnen som de klamrar sig fast vid förkortades för att de skulle kunna få plats där de nu finns.

Idag heter namnsdagen Finn och givetvis tänker vi då på vår käre jätte i kryptan.

Anita Larsson, domkyrkoguide