Drop in-dop i Svenska kyrkan i Lund 2015

Den 14 november klockan 12-16.30 är det drop-in-dop i Domkyrkan. Alla är välkomna oavsett ålder.

– Kanske blev det aldrig tid för dop, kanske kändes det för stort och omständligt. Drop in-dop är en möjlighet att komma till kyrkan och låta döpa sitt barn eller sig själv utan att behöva boka tid. Bara kom, vi ordnar allt och bjuder även på dopkalas med tårta, säger Josefin G Andersson, präst i Domkyrkoförsamlingen.

När du kommer till Domkyrkan får du träffa en präst och prata om dopet. Sedan firar vi en kort dopgudstjänst med musik och psalmsång just för dig eller ditt barn. Det finns dopklänning att låna. I Domkyrkoforum bjuder vi på dopkaffe med tårta efteråt.
– Vi vill ge möjlighet att på ett enkelt sätt fira det som inte blev av och låta alla ta del av dopets gåva. Genom dopet synliggör vi att Gud alltid finns vid vår sida. Vi aldrig är ensamma, säger Josefin G Andersson.

Det går att förboka några tider. Bokar gör du hos Anette Zetterberg, 046  35 87 42 eller anette.zetterberg@svenskakyrkan.se.

Dop och vigsel i andra kyrkor i Lund
Drop in-dop och drop in-vigsel sker samma dag också i Maria Magdalena kyrka och Stora Råby kyrka kl 13.00 – 16.30.

Information
Josefin G Andersson, präst i Domkyrkoförsamlingen, 046  35 87 47, josefin.g.andersson@svenskakyrkan.se