Julkampanjen 2015 – Låt fler få fylla fem

Låt fler få fylla fem – det är temat för advents- och julinsamlingen till förmån för Svenska kyrkans internationella arbete.

En liten flicka i blå tröja tittar på oss och räcker ut sin hand. Vi kan hjälpa henne och många fler små barn genom vårt bidrag till insamlingen.

Att ge en gåva är att ge en annan människa ett hopp, en möjlighet och en framtid. Genom Svenska kyrkans samarbete med systerkyrkor och organisationer i utsatta delar av världen är det möjligt att nå de barn som står utan skyddsnät och behöver hjälp.

I Domkyrkoforum säljer vi, från och med 29 november, vi konsthantverk från The International Center of Bethlehem: änglar i glas, ljusstakar och julprydnader i olivträ, julgranskulor i glas och keramik. Julkort, tändsticksaskar och missionsljus  finns också till försäljning.

Ge bort en gåva som gör gott! Här är ett urval av det vi säljer i Domkyrkoforum julen 2017.

Ge bort en gåva som gör gott! Här är ett urval av det vi säljer i Domkyrkoforum julen 2017.

Alla intäkter tillfaller oavkortat Svenska kyrkans internationella arbete, julinsamlingen.

Din gåva tänder ett ljus för ett barn någonstans i vår värld.

Läs mer på: svenskakyrkan.se/internationelltarbete