”Får jag dö i din famn?” – en samtalskonsert om döden

”Bottna i nåden, skapa i världen” är en formulering i Lunds stifts vision. Projektet Mittemellan ingår i stiftets arbete med visionen. Onsdagen den 13 april 19.30 presenteras arbetet i en samtalskonsert med titeln ”Får jag dö i din famn” i Domkyrkoforum. 18.30 firas som vanligt kvällsmässa i Domkyrkan.

Så här skriver de som står bakom projektet: Mittemellan är ett större projekt där vi väcker enkla frågor som har svåra svar: Vem är Gud? Vad är Döden? Vad är Livet? Vad är en människa? Vi vill inte ge några svar, utan söker efter flera frågor! I själva föreställningen rör vi oss gränslöst mellan sång, elektronisk musik, videoprojektioner och rörelse, och hoppas att publiken vill tänka på de här frågorna tillsammans med oss. Redan nu kan man med fördel ta del av podden där vi satt ihop omkring 20 människors svar på frågorna till ett samtal som förhoppningsvis väcker fler tankar hos den som lyssnar.  www.enklafragor.se.

Medverkar gör Negar Zarassi (sång), Thomas Romlov (video) och Stefan Klaverdal (elektronisk musik).

Läs mer på www.mittemellan.nu