Pilgrimsvandra och fira Domkyrkan

Domkyrkan grundlades på Marie Himmelsfärdsdag för 913 år sedan – tror vi. Detta firar vi måndagen den 15 augusti 2016 genom att vandra så som gjordes i Lund på senmedeltiden. Du är välkommen att vandra hela sträckan eller bara en del av vägen. Vandringen kommer att ske under samtal. Vandringen leds av domkyrkoguide Anita Larsson och pilgrimspräst Anna Alebo. Ingen anmälan behövs.

Start kl 10.00 vid Pilgrimsplats Liberiet. Vid cirka kl 11.30 har vi en paus i Domkyrkoforum där man kan köpa sig en enkel fika (smörgås) och sedan går vi vidare. Du kan vara med hela dagen eller en del av den. Vill du gå med enbart eftermiddag så kom klockan 12.30 till Domkyrkoforum.

Vandringen avslutas med en kort bön i Domkyrkan cirka klockan 15. Sträckan är cirka 10 km.

Kontakt: 046 35 87 64 eller pilgrim@lundsdomkyrka.se