Ledig tjänst: Komminister med inriktning på pilgrimsarbete

På uppdrag av Lunds stift ansvarar Lunds domkyrkoförsamling för att främja stiftets pilgrimsverksamhet. Nu söker vi en komminister med inriktning på pilgrimsarbete.

Uppdraget innebär att ta emot och sända pilgrimer, utveckla livet på pilgrimsplatsen och stärka ideella medarbetare. Det innefattar även samverkan med andra församlingar i stiftet, utveckling och underhåll av pilgrimsleder och planering av vandringar.

Pilgrimsprästen är en kunskapsresurs för pilgrimsliv och pilgrimsvandring och leder och samordnar pilgrimsarbetet. I tjänsten ingår även övriga församlingsprästuppgifter.

Lunds domkyrka är en av Sveriges mest välbesökta kyrkor. Med katedralen som centrum vill vi skapa sammanhang för gudstjänst, lärande och gästfria möten och göra kyrkans närvaro synlig i staden. Sedan 2011 har Domkyrkan fått ytterligare en mötesplats i det prisbelönta Domkyrkoforum.

Sista ansökningsdag: Måndag 9 januari 2017

Läs hela platsannonsen med kontaktuppgifter och kom till ansökningsformuläret