David Fagerberg, amerikansk gudstjänstforskare, föreläser i Domkyrkoforum

Torsdagen den 26 januari 19.30 föreläser den amerikanske gudstjänstforskaren David Fagerberg i Domkyrkoforum över temat Consecrating the World: On the Relevance of Liturgy for the Life of the World.

David Fagerberg är docent vid teologiska institutionen, University of Notre Dame, Indiana, och direktor för Notre Dame Center for Liturgy. Han disputerade vid Yale University 1991 och har sedan dess bland annat publicerat tre böcker om liturgisk teologi och två om  G. K. Chesterton. Mest känd är han för sina liturgivetenskapliga arbeten. Läs mer om David Fagerbergs forskning här.

18.30 firas Taizéinspirerad mässa i Domkyrkans krypta för den som vill inleda där. Eftersits efter föreläsningen. Kvällen arrangeras i samarbete med CTR, Centrum för teologi och religionsvetenskap.

Fri entré. Observera att föreläsningen hålls på engelska.