Vernica Helm Andréassons föreläsningar för Lunds domkyrkas vänner är mycket uppsakattade.
Veronica Helm Andréasson avskedspredikar 7 maj 2017.

Veronica Helm Andréasson avskedspredikar

Har du under de senaste 18 åren haft kontakt med Domkyrkan på ett eller annat sätt, har du med största sannolikhet en relation till prästen Veronica Helm Andréasson. Det är många, många barn som döpts av henne, par som vigts, unga som konfirmerats och äldre som fått besök på boenden runt om i Lund. Och det är åtskilliga hundratusentals kronor som samlats in till Svenska kyrkans internationella arbete under Veronicas engagerade överinseende!

Sedan 1999 har hon varit en del av livet i katedralen och nu närmar sig pensionsdagen. I söndagens högmässa, 7 maj kl 11, avskedspredikar hon och därefter bjuder vi på extra festligt kyrkkaffe i Domkyrkoforum. Varmt välkomna!