Nattkyrka med We float duo

Ungefär en fredag i månaden slår Domkyrkan upp portarna för alla kvällsmänniskor – 20 oktober 2017 är just en sådan fredag. För musiken står We float duo.

We float duo från en spelning på Babel i Malmö.

We Float duo bjuder in lyssnaren till en värld uppbyggd av starka melodier och eftertänksamma texter. Musiken har en tydlig och säker identitet och rör sig mellan avskalat och intensivt. Det är direkt och nära, hoppfullt och vemodigt. I 2015 släppte We Float (i kvartettformat) sitt kritikerrosade debutalbum ”Silence”. För denna konsert återvänder We Float till sitt ursprungsformat, duon. Basisten Anne Marte Eggen skriver låtarna som är influerade av både jazz och pop. Med sig har hon sångerskan Linda Bergström. Läs mer om och lyssna på We float här.

Om Nattkyrkan:
Nattkyrkan är en mötesplats i Lunds domkyrka för stillhet, reflektion, enskilda samtal, fika, andakt och gemenskap. Under kvällen firar vi också en enkel mässa. Präst: Jonas Persson.