Första hjälpen vid sorg

Under allhelgonahelgen minns många på ett särskilt sätt sina nära och kära som inte längre finns i livet. Tusentals ljus på gravarna runt om i Sverige lyser upp mörkret mellan lördag och söndag. Sorgen och saknaden efter någon kan ibland kännas väldigt tung.

Ingen människa ska behöva vara ensam i sin sorg. Därför har Svenska kyrkan tagit fram ett antal konkreta tips för att hjälpa oss medmänniskor att finnas där för den som sörjer: Första hjälpen vid sorg. På webben och i broschyrer i kyrkorna finns handfasta förslag på vad man kan göra själv och hur man kan stötta en anhörig eller vän.
Här finns det digitala materialet.

I Domkyrkan hålls flera olika gudstjänster. För tider, se här.

Varje människas sorg är unik och alla har rätt till sin egen sorg. Ofta kan det vara till hjälp att få dela sina tankar och erfarenheter med människor i liknande situation. Därför inbjuder Svenska kyrkan i Lund till samtalsgrupper, som träffas ett par timmar några tillfällen och följer varandra en bit på livsvägen. Mer information finns här.