Upplev Domkyrkan via unik ljudinstallations-guidning

Just nu kan du ta del av konstnären Tim Bishops ljudinstallation ”Imagined scenario for headphones” i Domkyrkan. Installationen har skapats specifikt för Lunds domkyrka och kryptan.

Berättarrösten i hörlurarna talar engelska, och uppmuntrar bland annat besökaren till att stanna upp och lyssna till omgivningarna för att kunna reflektera över den egna platsen i kyrkorummet. I Infodisken i Domkyrkan finns hörlurar och instruktioner, installationen är tillgänglig följande tider:  8-11, 15-16 och 18 januari 2018. Nedan följer konstnärens egen text om verket.

Imagined Scenario For Headphones is a site-specific sound installation using
immersive sound recordings made in the Cathedral’s crypt. The work plays out an
imagined meeting between each participant and an unseen guide. Through the
installation the visitor is encouraged to take a moment to listen to their surroundings
and reflect on their own position within them.
Imagined Scenario For Headphones is based on an earlier one-to-one performance
work by the artist, and was first developed and exhibited at Stenkrossen, Lund in 2017.”

Tim Bishop är en brittisk konstnär som bor och arbetar i Sverige. Hans verk fokuserar på att skapa personliga relationer mellan publik och verk. Hans verk har visats i Sverige, Norge, Rumänien, Ryssland och Storbritannien, inklusive performance på Lunds konsthall, Arnolfini’s Gallery i Bristol och Stockholms kulturhus. Tim Bishop är också curator och regissör på Mono Festival.

Mer om konstnären: timbishopartist.com