Inled Earth hour 2018 med konsert i Domkyrkan

Lördagen den 24 mars kl 20:30 – 21:30 inträffar WWFs Earth Hour, världens största miljömanifestation. Den arrangeras för tolfte gången i rad och hundratals länder beräknas delta.

I Domkyrkan deltar vi också förstås. Att värna om miljön, nu och för framtida generationer, är en självklarhet. Timmen före Earth hour, kl 19.30-20.30, släcker vi ner i Domkyrkan och lyssnar till en konsert med kören VOS  under ledning av Sofia Söderberg, enbart upplyst av levande ljus. Det blir en möjlighet att uppleva kyrkorummet på ett stämningsfullt sätt, och ett fint tillfälle att varva ner och låta musiken ge plats för tankar på de klimatutmaningar vi står inför. Fri entré.

Efter konserten släcker vi ner belysningen i och utanpå Domkyrkan och Domkyrkoforum under en timme.