Drick Afternoon tea i handgjorda koppar!

Unik form 2018

Unik Form är en mötesplats för nutida konsthantverk i ett två dagar långt arrangemang, den 19-20 oktober 2018 på Domkyrkoforum i Lund

Tjugo utvalda konsthantverkare från hela landet berättar om sitt arbete, visar och säljer från egen produktion i olika material. Arrangemanget sammanfaller med Konstkväll Lund och Lund Choral Festival

Årets upplaga av Unik Form presenterar även ett hundratal unika koppar tillverkade av medlemmar i Konsthantverkcentrum. Färg, form, uttryck, tillverkningssätt – varje kopp har ett personligt meddelande. Det finns en kraft i det konsthantverkaren skapar, en känsla och materialexpertis som kan mynna ut i ett vardagsföremål.

I Domkyrkoforums kafé erbjuds Afternoon tea där drycken serveras i de handgjorda kopparna och det finns möjlighet för barn att vara med och skapa egna koppar i vår lerverkstad. Här nedan följer programmet för dagarna. Fri entré till allt – hela helgen!

PROGRAM

Fredag 19 oktober

  • Kl 13.00-19.30 Unik Form håller öppet
  • Kl 14.00-17.00 Afternoon tea – drick Domkyrkans eget te, med tillbehör, i någon av de handgjorda muggarna!
  • Kl 18.00 Samtal om ’Koppen’

Lördag 20 oktober

  • Kl 10.30-21.30 Unik Form håller öppet
  • Kl 11.30-16.30 Barnverkstad ’Koppen’
  • Kl 14.00-17.00 Afternoon tea – drick Domkyrkans eget te, med tillbehör, i någon av de handgjorda muggarna!

En del av Konstkväll Lund.

Läs mer om utställarna här!